SPK Lisanslama Sınavı

SPK Lisanslama Sınavı, Sermaye Piyasası Kurulu (Kurul) sınavlarının genel amacı, sermaye piyasası alanında ihtisas personeli, yönetici, türev araçlar personeli, değerleme uzmanı, kredi derecelendirme uzmanı ve kurumsal yönetim derecelendirme uzmanı olarak çalışanların mesleki yeterliliklerini, bilgi ve tecrübelerini gösterir lisans belgesinin verilmesidir. Kurul tarafından düzenlenen lisanslama sınavları aksine bir karar alınmadıkça her yıl Ocak, Mayıs ve Eylül aylarında yapılmaktadır.

SPK Lisanslama Sınavı Hakkında

SPK Lisanslama Sınavı, Sermaye Piyasası Kurulu (Kurul) sınavlarının genel amacı, sermaye piyasası alanında ihtisas personeli, yönetici, türev araçlar personeli, değerleme uzmanı, kredi derecelendirme uzmanı ve kurumsal yönetim derecelendirme uzmanı olarak çalışanların mesleki yeterliliklerini, bilgi ve tecrübelerini gösterir lisans belgesinin verilmesidir. Kurul tarafından düzenlenen lisanslama sınavları aksine bir karar alınmadıkça her yıl Ocak, Mayıs ve Eylül aylarında yapılmaktadır.

11.08.2001 tarih ve 24490 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Seri: VIII, No: 34 “sermaye piyasasında Faaliyette Bulunanlar için Lisanslama ve Sicil Tutmaya ilişkin Esaslar Hakkında Tebliğ” uyarınca Sermaye piyasası Kurulu tarafından lisanslama sınavları yapılacaktır. Sınavların genel amacı, sermaye piyasası alanında ihtisas personeli, yönetici, türev araçlar personeli ve değerleme uzmanı olarak çalışanların mesleki yeterliliklerini, bilgi ve tecrübelerini gösterir lisans belgesinin verilmesidir.

Sınav, sermaye piyasasında çalışmak isteyen (Bankalar, Aracı Kurumlar gibi) fakülte mezunlarının girmesi gerekli olan bir sınavdır. Lisan almayanların sermaye piyasasında çalışmaları mümkün değildir. Sınava girmek için mutlaka bir kurumda çalışmak gerekmemektedir. Fakülte mezunları sınava girebilirler. Lisan alanların ilgili kurumlarda iş bulma şansları oldukça artmaktadır. Kurumlar, lisanslama belgesine sahip kişileri aşağıdaki alanlarda istihdam etmektedirler;

a) Hisse senetleri piyasası müşteri temsilcisi,

b) Sabit getirili sermaye piyasası araçları ve repo-ters repo piyasası müşteri temsilcisi,

c) Yatırım fonları müşteri temsilcisi,

d) Aracı kurum acentası olarak faaliyet gösteren banka şubeleri tarafından, Seri: V, No: 46 sayılı Tebliğ’in 24′üncü maddesi uyarınca Kurulumuza bildirilmesi zorunlu olan acentalık işlemlerinden sorumlu müşteri temsilcisi ile seans salonlarında hisse senedi alım satımı görevini yürüten müşteri temsilcisi,

e) Aracı kuruluş şube müdürü,

f) Aracı kurum irtibat bürosu sorumlusu,

g) Aracı kurum müfettişi,

h) Aracı kuruluş takas ve operasyon sorumlusu.

SPK Lisanslama Sınavı Eğitim Programları

Kadıköy SPK Lisanslama Sınavı Eğitim Programı

Yükleniyor…

Mecidiyeköy SPK Lisanslama Sınavı Eğitim Programı

Yükleniyor…

Gebze SPK Lisanslama Sınavı Eğitim Programı

Yükleniyor…

GOP SPK Lisanslama Sınavı Eğitim Programı

Yükleniyor…

Sakarya SPK Lisanslama Sınavı Eğitim Programı

Yükleniyor…

SMMM SPK Lisanslama Sınavı Başarılarımız

SPK Lisanslama Sınavı Sıkça Sorulan Sorular

SPK Lisanslama Sınavı türleri nelerdir?

Sermaye piyasası kurumlarında ve halka açık ortaklıklarda belirli unvan ve görevlerde çalışacak kişilerin unvan ve görevlerine göre sahip olmaları gereken lisanslara bağlı olarak 8 farklı lisanslama sınavı bulunmaktadır:
1- Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Sınavı
2- Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 2 Sınavı
3- Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 3 Sınavı
4- Türev Araçlar Sınavı
5- Kurumsal Yönetim Derecelendirme Sınavı
6- Kredi Derecelendirme Sınavı
7- Konut Değerleme Sınavı
8- Gayrimenkul Değerleme Sınavı

Konut Değerleme Lisansı ve/veya Gayrimenkul Değerleme Lisansı sınavlarına katılmak için tecrübe şartı gerekir mi?

Hayır, lisanslama sınavlarına katılmak için herhangi bir tecrübe şartı aranmamaktadır.

Lisans almak için bir öncelik veya sıralama var mıdır? Örneğin; SPF Düzey 3 Lisansına sahip olmak için öncesinde SPF Düzey 1 ve/veya SPF Düzey 2 Lisansına sahip olmam gerekir mi?

Herhangi bir lisansı almak için lisanslar arasında bir öncelik veya sıralama bulunmamaktadır. İstenilen lisansın sınavına girilerek başarılı olunması gerekli diğer şartların sağlanması halinde lisans alınabilir.

Daha önce girdiğim sınavlar sonucunda lisans almaya hak kazanamadım ancak başarılı olduğum sınav konularından tekrar sınava girmem gerekir mi?

Lisans almaya hak kazanılmamış olunsa dahi daha önce girilen sınavlarda başarılı olunan sınav konularından tekrar sınavlara girilme zorunluluğu bulunmamaktadır sadece fark sınav konularından sınavlara girilebilir. Ancak, bu durumda da, ilgili lisans için gerekli sınav notlarının alındığı son sınav tarihinden itibaren geriye doğru üzerinden 3 yıldan daha uzun bir süre geçmiş notların dikkate alınabilmesi için ilgili sınav konularının yenileme eğitimlerinin tamamlanması gerekmektedir.

Sınavdan başarılı oldum lisans belgemi almak için herhangi bir süre sınırı var mı?

Sınavdan başarılı olduktan sonra lisans belgesini almak için herhangi bir süre sınırı bulunmamaktadır. Ancak, ilgili lisans için gerekli sınav notlarının alındığı son sınav tarihinden itibaren 3 yıldan daha uzun bir süre geçmiş olması halinde lisans başvurusunda bulunabilmek için ilgili lisans yenileme eğitimlerinin alınması gerekmektedir.

Aynı dersten birden fazla sınava girmem durumunda hangi notum geçerli olur?

Geçerli not almak amacıyla girilen sınavlarda daha düşük not alınması halinde önceki not geçerliliğini korur. Ancak, söz konusu uygulama 24/12/2016 tarihinden itibaren yapılmış olan veya yapılacak sınavlarda uygulanır.

İlk sınav başvurusunda ilgili lisansın sınav konularının tamamının seçmem gerekir mi?

İlk sınav başvurusunda ilgili lisansın sınav konularının tamamının seçilmesi zorunlu olmayıp, istenilen sınav konularının seçilmesi mümkündür.

Sınav konularının hepsinden bir defada sınava girerek başarılı olmak zorunluluğu var mı?

Bir lisansı almak amacıyla sınav konularının hepsinden bir defada başarılı olma zorunluluğu bulunmamaktadır. Daha sonraki sınavlarda, girilmeyen veya başarısız olunan sınav konularından tekrar sınava girilebilir.

Herhangi bir sermaye piyasası kurumunda veya halka açık ortaklıklarda çalışmıyorum lisanslama sınavlarına girebilir miyim?

Lisanslama sınavlarına girmek için sermaye piyasası kurumlarında veya halka açık ortaklıklarda çalışma zorunluluğu bulunmamakta olup söz konusu yerlerde çalışmayanlar da sınavlara başvuruda bulunabilirler.

SPK Lisanslama Sınavı hakkındaki bilgilere nereden/nasıl ulaşabilirim?

Kuruluşumuz internet sayfasından (http://www.spl.com.tr) “Sınavlar” başlığına tıklayarak sınavlar ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.
Ayrıca, sınavlara ilişkin sorular için Kuruluşumuzun;
– 0850 532 3434 numaralı Uzman Danışma Hattı’na telefon açarak,
info@spl.com.tr adresine elektronik posta ileterek,
www.spl.com.tr internet sayfamızın “İletişim” bölümünden mesaj göndererek
bilgi alabilirsiniz.

SPK Lisanslama Sınavı'na nasıl başvurulur?

Kâğıt ortamında düzenlenen lisanslama sınavlarına başvurular ilan edilen başvuru süresi içerisinde Kuruluşumuzun SPL Başvuru Sistemi (SBS) (https://basvuru.spl.com.tr/) üzerinden gerçekleştirilmektedir. Sınav başvurusunun gerçekleştirilmesine ilişkin işlem adımları sırasıyla aşağıda verilmiştir.
1) SPL Başvuru Sistemi”ne giriş yapılır,
2) “Yazılı Sınavlar” ve ardından “Yazılı Sınava Başvur” butonuna tıklanır,
3) “Aday Elektronik Taahhütname” onaylandıktan sonra girilecek sınav türü ve sınav konusu seçim işlemleri yapılır,
4) Ödeme işlemi yapılarak sınav başvuru işlemi tamamlanır.

SPK Lisanslama Sınavı hangi illerde düzenlenmektedir?

Lisanslama sınavları aşağıda sayılan illerde düzenlenmektedir.
İstanbul (Anadolu ve Avrupa Yakası), Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Konya, Antalya, Samsun, Erzurum, Diyarbakır, Kayseri, Gaziantep.

SPK Lisanslama Sınavı ücreti ne kadardır? Ödemeyi nereye yapmalıyım?

Sınav ücretleri, başvurulan her bir sınav için alınmaktadır. Bir sınavda bir sınav konusu seçilse dahi bir tam sınav ücreti ödenir. İki tür sınav ücreti bulunmaktadır:

1- Normal adaylar (Üniversite 4. sınıf öğrencisi olmayanlar) için 195 TL (KDV dahil)
2- Üniversite 4. sınıfta okuyan adaylar için 130 TL (KDV dahil)

Sınav ücreti ödemeleri 3D uyumlu kredi kartı veya banka kartı ile “SPL Başvuru Sistemi” üzerinden yapılması gerekmektedir.

SPK Lisanslama Sınavı hangi illerde düzenlenmektedir?

Lisanslama sınavları aşağıda sayılan illerde düzenlenmektedir.
İstanbul (Anadolu ve Avrupa Yakası), Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Konya, Antalya, Samsun, Erzurum, Diyarbakır, Kayseri, Gaziantep.

Kayıt Olmadan Derslere Katılma İmkanı Sunan
Tek Eğitim Kurumuyuzve bununla Gurur duyuyoruz.
nasıl yardımcı olabiliriz?

Bilge Eğitim Kurumları olarak size daha iyi bir eğitim vermek amacıyla yandaki detaylı bilgi formunu doldurmanızı rica ederiz. Eğitim Danışmanlarımız size en kısa sürede geri dönüş sağlayacaklardır.

  • - Şube Seçiniz -
  • Kadıköy Bilge Eğitim Kurumları
Kadıköy Bilge Eğitim Kurumları
Mecidiyeköy Bilge Eğitim Kurumları
Gebze Bilge Eğitim Kurumları
  • Hacı Halil Mah. Çeşme Cad. No:33 Suathan İş Hanı Kat:4 D:9 GEBZE

  • 0262 641 9444

Gaziosmanpaşa Bilge Eğitim Kurumları
  • Hacı Halil Mah. Çeşme Cad. No:33 Suathan İş Hanı Kat:4 D:9 GEBZE

  • 0212 615 7922

Sakarya Bilge Eğitim Kurumları
  • Bahçelievler Mah. 9.Cadde Mali Müşavirler Sokağı No:4 Serdivan / SAKARYA

  • 0264 281 8200

Uzaktan Eğitim Merkezi